Nasza oferta
W naszym gabinecie świadczymy wiele usług związanych ze zdrowiem i estetyką uśmiechu. Każdy stomatolog w zespole w Warszawie posiada wiedzę z danej specjalności oraz poszerza ją, uczestnicząc w szkoleniach. Stały rozwój pozwala nam edukować pacjentów na temat higieny jamy ustnej oraz oferować takie zabiegi, jak m. in. leczenie kanałowe czy wybielanie zębów.
Profilaktyka stomatologiczna jako ochrona przed schorzeniami
Wykonujemy wiele zabiegów profilaktycznych. Wśród nich znajduje się fluoryzacja, usuwanie kamienia, lakowanie czy infiltracja próchnicy. Dentysta może również zaproponować podczas wizyty środki profilaktyki stomatologicznej, które przedłużą ich efekty. Oferowane zabiegi mogą uchronić pacjenta przed utratą elementów zgryzu w przyszłości i zastąpieniem ich przez protezy czy implanty zębowe.
Endodoncja – leczenie kanałowe pod mikroskopem
Jednym z zabiegów z zakresu endodoncji jest leczenie kanałowe. W naszym gabinecie dentystycznym w Warszawie odbywa się ono przy użyciu mikroskopu, po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Podczas leczenia stomatolodzy używają również cyfrowego rentgena, aby na bieżąco kontrolować etapy opracowywania kanałów.
Implanty i protezy zębowe oraz wybielanie
Estetykę uśmiechu zapewniają zarówno zabiegi profilaktyczne, jak i te z zakresu implantologii, protetyki czy wybielania. Kiedy zaistnieje taka potrzeba, nasi dentyści wykonują dopasowane uzupełnienia. Są to korony, mosty, różne rodzaje protez, a nawet implanty w postaci tytanowej śruby.
Dentystyczne wybielanie zębów odbywa się u nas natomiast przy użyciu nakładek lub lasera – efekt utrzymuje się do dwóch lat.
PROFILAKTYKA
Profilaktyka jest jednym z najważniejszych działów stomatologii.
W trakcie takich wizyt oprócz wykluczenia próchnicy lekarz sprawdzi czy zgryz dziecka jest prawidłowy, skontroluje poprawność mycia zębów udzieli porad dietetycznych.
Najpopularniejszym zabiegiem profilaktycznym wykonywanym w gabinecie jest fluoryzacja zębów lakierem fluorowym. Wzmacnia ona szkliwo wszystkich zębów, zmniejsza wrażliwość na próchnicę. Fluoryzację zaleca się 2 razy w roku. U osób ze skłonnościami do próchnicy- 4 razy.
Większość dzieci , które od wczesnego dzieciństwa mają fluoryzowane żeby lakierem fluorowym 4 razy w roku nie ma problemów z próchnicą.
Zabieg fluoryzacji lakierem fluorowym powinien być poprzedzony dokładnym usunięciem złogów nazębnych i kamienia (jeśli takowy występuje).
Usunięcie kamienia to potocznie – scaling
Zabieg ten wykonuje się przy użyciu aparatu ultradźwiękowego. Kamień pod wpływem drgającej końcówki odpada od zębów. Scaling prawidłowo wykonany jest całkowicie nieszkodliwy. Może wywoływać przejściową nadwrażliwość, która ustępuje po fluoryzacji.
W przypadku dużego osadu, zwłaszcza po kawie, papierosach czy czarnej herbacie bardzo skutecznym jest zabieg piaskowania zębów. Specjalny proszek wydmuchiwany pod ciśnieniem na powierzchnię zęba powoduje jego dokładne oczyszczenie.
Po zabiegu piaskowanie niezbędne jest wypolerowanie powierzchni zęba specjalnymi pastami o różnej gradacji.
W przeciwnym razie wypiaskowana powierzchnia zęba łatwo pokrywa się wszelkim osadem.
Kolejnym zabiegiem wykonywanym przeważnie u dzieci jest zabieg lakowania zębów.
Polega on na uszczelnianiu bruzd zębów trzonowych (rzadziej przedtrzonowych) lakiem szczelinowym. Jest to zwykle rzadki kompozytowy płyn, który głęboko wnika w szczeliny zębowe i po utwardzeniu światłem zabezpiecza bruzdy zęba przed wnikaniem bakterii i próchnicą.
Lakuje się zęby możliwie jak najwcześniej zaraz po ich wyrośnięciu. Zabieg polecany szczególnie u dzieci, które miały próchnicę w zębach mlecznych i nie opanowały wystarczająco techniki mycia zębów.
Lak, podobnie jak całe uzębienie, musi podlegać okresowym kontrolom. Jego rozszczelnienie powoduje utratę funkcji ochronnych.
Rezygnuje się z lakowania zębów u dzieci, które nigdy nie miały próchnicy, bardzo dobrze opanowały technikę mycia i przestrzegają diety niskocukrowej.
Dzięki systematycznej profilaktyce można zachować własne zęby do późnej starości.
Wykonujemy też zabiegi inflirtacji próchnicy z użyciem preparatu Icon
W gabinecie oferujemy szereg uznanych produktów profilaktycznych m.in. unikalne opatentowane środki profilaktyczne Oxyfesh www.oxyfresh.com dostępne w Polsce w firmie APOldent www.apoldent.pl
Renamel bezpośrednie licowanie z poprawa kształtu
Stan przed leczeniem i stan po wykonaiu uzupełnień estetycznych w STOMAPOL
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza to uzupełnianie ubytków próchnicowych oraz profilaktyka. Im wcześniej zadbamy o profilaktykę tym później pojawi się konieczność leczenia stomatologicznego. Jeśli już jednak pojawiły się ubytki próchnicowe to również nie warto odkładać ich leczenia na później, gdyż może to skutkować, m.in. leczeniem endodontycznym, przeniesieniem próchnicy na kolejne zęby, ekstrakcją zęba.
Istnieje wiele możliwości odbudowy złamanych, ukruszonych lub nieestetycznych zębów. Dlatego też gwarantujemy Państwu wybranie najbardziej oszczędzającego tkanki sposobu odbudowy zębów, a jest nim wypełnienie kompozytowe.
Wypełnienia kompozytowe są jednym z najmniej inwazyjnych sposobów leczenia. Stosowane przez nas rozwiązania idealnie oddają naturalny kształt i kolor zębów. Dzięki temu Pacjent ponownie może cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, mając pewność wieloletniej trwałości wypełnienia.
Mamy możliwość wykonywania w naszej praktyce wypełnień kompozytowych w taki sposób ,że nikt nie jest w stanie zauważyć różnicy między wypełnieniem kompozytowym a naturalnym zębem.
Zakładanie kompozytów daje możliwość modelowania kształtu powierzchni w stanie plastycznym, która w ostatecznej wersji jest utwardzana przy użyciu lamp polimeryzacyjnych. Dlatego przy niewielkich ubytkach możliwe jest ich zamaskowanie w trakcie jednej wizyty.
Ze względu na małą inwazyjność oraz względy estetyczne, w naszym gabinecie do wykorzystywane jest wypełnienie kompozytowe (światłoutwardzalne). Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest możliwość dopasowania jego koloru i kształtu do naturalnego uzębienia pacjenta. To, w połączeniu z wysoką wytrzymałością tego rodzaju wypełniania zęba, pozwala ponownie cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem przez długi czas.
Odbudowa zębów może odbywać się przy użyciu koferdamu, co przekłada się na bezpieczne i dokładne leczenie. Wypełnienie kompozytowe jest materiałem plastycznym, co daje możliwość modelowania kształtu, który utwardzany jest następnie światłem przy użyciu lampy polimeryzacyjnej. Z tego względu odbudowa niewielkich ubytków może zostać przeprowadzona nawet w trakcie jednej wizyty.
Stosujemy kilkanaście typów materiałów. W stomatologii estetycznej wykorzystujemy kompozyt RENAMEL firmy Cosmedent (www.cosmedent.com) najbardziej prestiżowej firmy zajmującej się unikalnymi materiałami dla stomatologii estetycznej i rekonstrukcyjnej w USA.
Materiał kompozytowy Renamel
ENDODONCJA
Celem leczenia kanałowego jest usunięcie zbędnej, w tym momencie, dla naszego organizmu, chorej miazgi, a tym samym usunięcie drobnoustrojów z systemu kanałowego, ażeby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Leczenie takie prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym i jest ono wówczas całkowicie bezbolesne. Po usunięciu zainfekowanej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba, ostatecznie wypełnia się kanały korzeniowe odpowiednim, chemicznie i biologicznie obojętnym materiałem.
W naszym gabinecie leczenie kanałowe wykonujemy najnowocześniejszymi metodami przy użyciu wysokiej klasy specjalistycznego sprzętu. Mikroskop zabiegowy umożliwia naszym lekarzom pracę nawet w 40-krotnym powiększeniu. Cyfrowy rentgen stomatologiczny znajduje się tuż przy fotelu z pacjentem, dzięki czemu umożliwia natychmiastową kontrolę poprawności leczenia, bez narażania pacjenta na duże dawki promieniowania rentgenowskiego. Zabiegi najczęściej przeprowadzane są w osłonie koferdamu (ślinochronu) czyli cienkiej ochronnej gumy, która izoluje leczony ząb od środowiska jamy ustnej, a przez to zapewnia większy komfort pacjenta oraz precyzję i bezpieczeństwo pracy.
Zęby z prawidłowo wyleczonymi kanałami mogą służyć pacjentom jeszcze przez wiele długich lat i stanowić bazę do wykonania pracy protetycznej.
Mikroskop stomatologiczny
Mikroskop stomatologiczny
PROTETYKA
Utrata zębów to poważny problem, którego nigdy nie należy bagatelizować. Niezwykle ważne jest, aby najszybciej jak to tylko możliwe zrekonstruować uzębienie, dzięki czemu można zapobiec pojawieniu się wielu przykrych konsekwencji w przyszłości. Protetyka właśnie to umożliwia! Jest to dział stomatologii, który zajmuje się estetyczną i funkcjonalną rekonstrukcją utraconego uzębienia. W ramach protetyki wykonywane są korony , znajdujące zastosowanie przy uszkodzeniu mechanicznym pojedynczego zęba, mosty, będące wspaniałym rozwiązaniem w przypadku pojedynczej luki i braku kilku zębów obok siebie, oraz protezy zębów, wykorzystywane przy całkowitym bezzębiu. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala nie tylko zrekonstruować uzębienie, ale przede wszystkim poprawić jakość życia.
Korona protetyczna
Korona ceramiczna
Korony porcelanowe na metalu
Protezy osiadające: akrylowe i elastyczne
Protezy osiadające:
Protezy osiadające są to protezy ruchome wykonywane z tworzywa akrylowego. Głównym wskazaniem do ich stosowania są przypadki bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach).
Protez ruchome mogą być również wykonane z nylonu. Proteza nylonowa charakteryzuje się wysoką elastycznością – dostosowuje się do podłoża. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych protez akrylowych nie naraża pacjenta na dyskomfort związany z jej używaniem. Pozostałymi atutami stosowania rozwiązania nylonowego są: krótszy okres adaptacji pacjenta do nowej protezy oraz prostsza budowa – pozbawiona elementów metalowych i klamer. Protezy nylonowe są także lżejsze i nie powodują uczuleń.
Protezy ruchome są mniej komfortowe od stałych, niemniej jednak dzięki płycie protezy leżącej na wyrostkach zębodołowych rozkładają siły powstające przy żuciu i gryzieniu na większy obszar, odciążając tym samym słabe lub nieliczne zęby. Nieestetyczne często nieakceptowane przez pacjentów są klamry, stanowiące klasyczne elementy utrzymujące protezę na podłożu. Obecnie można je zastąpić zasuwami, zatrzaskami i teleskopami, które dają bardzo dobry efekt estetyczny i unika się tarcia klamer o ząb.
Przebieg leczenia:
Pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego lekarz pobiera masą wyciskową 2 wyciski – górny i dolny
Druga wizyta: lekarz stomatolog ustala wysokość zwarcia u pacjenta oraz pobiera ponowne wyciski na łyżkach indywidualnych wykonanych przez technika stomatologicznego
Trzecia wizyta: na tej wizycie gotowe są już próbne protezy z zębami zamocowanymi na wosku, po ocenie w ustach i zaakceptowaniu wyglądu protezy przez pacjenta protezy odsyłane są do laboratorium w celu wykonania gotowej protezy elastycznej
Czwarta wizyta: na tej wizycie lekarz wykonuje planowane ekstrakcje zębów i dopasowuje protezy w ustach pacjenta, pacjent wychodzi z gotowymi protezami do domu
Podczas użytkowania protez należy zgłaszać się na wizyty kontrolne raz w roku, lekarz stomatolog ocenia wtedy stan protezy i jej dopasowanie w jamie ustnej, zwykle po 5-7 latach wskutek zaniku podłoża protetycznego w jamie ustnej proteza przestaje idealnie pasować, pogarsza się jej utrzymanie, przestaje być stabilna i zaczyna spadać – jest to wskazanie do wymiany protezy
Protezy natychmiastowe
Protezy natychmiastowe są najszybszym sposobem uzupełnienia braków po usuniętych zębach. Pozwalają na uniknięcie przykrej dla pacjentów sytuacji, jaką jest brak własnych zębów, zapewniając jednocześnie pełną funkcjonalność i pełne walory estetyczne. Pacjent po usunięciu zęba wychodzi z gotową protezą uzupełniającą wszystkie braki.
Protezy takie mają wiele zalet, oto niektóre z nich:
• pacjent nie musi pokazywać się publicznie bez kompletu uzębienia, jest to ważne zwłaszcza po usunięciu zębów przednich w tzw. strefie estetycznej
• znacznie polepszają gojenie rany poekstrakcyjnej
• umożliwiają normalne fukncjonowanie, mówienie, jedzenie bezpośrednio po ekstrakcji zęba
• hamują krwawienie z zębodołu i zabezpieczają go przed wnikaniem resztek pokarmowych podczas jedzenia
Do wad protez natychmiastowych należy zaliczyć konieczność ich podścielenia i korekty po okresie wygojenia rany po usunięciu zęba, przy mnogich ekstrakcjach protezy te traktowane są jako tymczasowe i po zagojeniu dziąsła wskazana jest ich wymiana.
W gabinecie używamy materiałów protetycznych firmy Myerson www.myerson.com Perflex www.perflex.com oraz Lang dental www.langdental.com.
Proteza całkowita akrylowa
Proteza całkowita akrylowa
Proteza elastyczna
proteza elastyczna perflex
Proteza elastyczna złożona
KORONY
Korona protetyczna to proteza stała pokrywająca zniszczoną koronę zęba. Zęby bardzo zniszczone lub osłabione leczeniem kanałowym wzmacniane są wkładami koronowo-korzeniowymi, które można przyrównać do metalowych „ćwieków” wklejonych do kanału zęba. Na nich następnie jest umieszczona czapeczka stanowiąca podbudowę dla korony protetycznej.
Korony są stosowane w tych przypadkach, w których nie ma innej możliwości trwałej rekonstrukcji korony zęba. Są one najlepszym rozwiązaniem, aby wzmocnić słaby ząb, poprawić jego funkcjonalność i estetykę lub odbudować brakującą część koronową zęba.
Wskazania do wykonania koron:
- znaczny stopnień zniszczenia naturalnej korony zęba spowodowane próchnicą lub urazem,
- patologiczne starcie,
- po wszczepieniu implantu, aby uzupełnić brakującego zęba,
- po leczeniu kanałowym, aby wzmocnić ząb,
- względy estetyczne np. zęby trwało przebarwione, z defektami szkliwa, o niekorzystnym kształcie lub nieprawidłowo ustawione w łuku zębowym,
Przebieg leczenia:
Pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu zęba do założenia korony protetycznej lekarz przystępuje do szlifowania wybranego zęba. Zabieg szlifowania przeprowadzany jest w znieczuleniu i jest całkowicie bezbolesny. W przypadku, kiedy uszkodzenie naturalnej korony zęba jest na tyle duże, że korona nie będzie mogła się utrzymać, jest konieczne wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego. Powoduje to wydłużeni leczenia o jedną – dwie wizyty. Następnie stomatolog pobiera wycisk i odsyła go do laboratorium protetycznego. Wizytę kończy wykonanie korony tymczasowej, która zapewnia estetyczny wygląd i funkcjonalność do momentu zacementowania gotowej korony protetycznej.
Druga wizyta: po przymiarce i sprawdzeniu gotowej korony protetycznej lekarz cementuje koronę na stałe.
Najwyższą estetyką wyróżniają się korony pełnoceramiczne. Niestety są one droższe od koron porcelanowych na stali ze względu na materiały i technologię w której są wykonywane. W związku z tym pacjenci często decydują się na korony porcelanowe na stali w odcinku bocznym i pełnoceramiczne w przednim odcinku łuku zębowego. Rozwiązaniem pośrednim mogą być korony porcelanowe na złocie, które mają wyższą estetykę od tych na stali i są jednocześnie alternatywą dla osób uczulonych na metale nieszlachetne.
W STOMAPOL wykonujemy następujące rodzaje koron:
- korony pełnoceramiczne,
- korony pełnoceramiczne na podbudowie cyrkonowej,
- korony porcelanowe na podbudowie ze złota,
- korony porcelanowe na podbudowie ze stali,
- korony metalowe,
- korony akrylowe tymczasowe
KORONY PEŁNOCERAMICZNE
• Korony pełnoceramiczne wykonane są w całości z porcelany. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie optymalnej głębi i przezierności idealnie naśladującej naturalny, zdrowy ząb. W rękach doświadczonego dentysty i technika korona będzie idealnie imitować naturę. Pod względem estetycznym jest to dużo bardziej korzystniejsze rozwiązanie niż w przypadku koron porcelanowych na podbudowie metalowej.
KORONY PEŁNOCERAMICZNENA PODBUDOWIE CYRKONOWEJ
• Korony te posiadają podbudowę z tlenku cyrkonu, dzięki czemu zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Do wykonywania prac z cyrkonu nie używa się metalu, co stanowi ogromną zaletę w kwestii estetyki. Tlenku cyrkonu jest biały i przepuszcza światło, co sprawia, że napalona na niego porcelana odbija światło jak we własnych zębach. Dzięki temu świetnie harmonizują z zębami naturalnymi. Dodatkowo nigdy nie powodują zasinienia dziąsła w okolicy, gdzie korona wchodzi do kieszonki dziąsłowej. Również w przypadku zaniku dziąsła nie uwidocznia się metalowy brzeg korony w miejscu połączenia metalu z porcelaną. Pacjent, u którego zastosowano
KORONY PORCELANOWE NA PODBUDOWIE ZE ZŁOTA
Korony porcelanowe na podbudowie ze złota mają charakterystykę zbliżoną do koron na podbudowie stalowej, są zatem bardzo wytrzymałe i zapewniają właściwą estetykę w większości przypadków.
To co wyróżnia te korony, to obecność stopów metali szlachetnych, zwykle złota i platyny. Wynikają z tego następujące korzyści:
- Zastosowanie złota minimalizuje ryzyko próchnicy wtórnej pod koroną protetyczną. Z tego względu zaleca się stosowanie złota w zębach głęboko złamanych lub zniszczonych poddziąsłowo,
- Złoto jest metalem szlachetnym, dzięki czemu nie ma zjawiska wędrówki jonów w jamie ustnej, co po wielu latach mogłoby doprowadzić do ściemnienia dziąsła nad koroną
- Źółty kolor złota jest bardziej korzystny niż srebrno-szary kolor stali, dzięki czemu korona porcelanowa na podbudowie ze złota wygląda bardziej naturalnie, ma korzystniejszy kolor i korzystniej odbija światło
- Złoto stosuje się u osób uczulonych na metale nieszlachetne
Ze względu na swoje właściwości korony porcelanowe na złotej podbudowie są idealne do odbudowy odcinków bocznych – zębów przedtrzonowych i trzonowych. Stosuje się je również w odcinku przednim, jednak ustępują one estetyce koron pełnoceramicznych.Cyrkon, może bezpiecznie poddawać się badaniom w rezonansie magnetycznym – to dodatkowy atut.
KORONY PORCELANOWE NA PODBUDOWIE ZE STALI
Dzięki połączeniu porcelany, która odznacza się wysoką estetyką, i metalu odpowiadającego za trwałość i wytrzymałość, korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami we współczesnej protetyce.
Podbudowę korony stanowi metal, na który zostaje napalona porcelana. Najczęściej stosowanymi do wykonania podbudowy korony materiałami są stopy metali nieszlachetnych (o barwie szarej, srebrnej). Atutem stosowania stopów metali nieszlachetnych jest ich zdecydowanie niższa cena.
Korony porcelanowe na podbudowie stalowej ze względu na swoje właściwości są idealne do odbudowy odcinków bocznych – zębów przedtrzonowych i trzonowych. Stosuje się je również w odcinku przednim, jednak ustępują one estetyce koron pełnoceramicznych. Wynika to z obecności metalu, który oczywiście nie jest widoczny pod porcelaną, natomiast zmienia pracę światła w takiej koronie i nie pozwala uzyskać naturalnego efektu przezierności zębów.
Korona protetyczna
Korona ceramiczna
MOSTY
Mosty protetyczne pozwalają na odbudowę brakujących zębów wykorzystując pozostałe zęby własne pacjenta. Zęby własne, które przeznaczono pod most protetyczny nazywane są zębami filarowymi. Zęby filarowe okoronowuje się (wykonuje się na nich korony protetyczne), a zęby brakujące pomiędzy zębami filarowymi uzupełnia się w postaci przęsła zamocowanego pomiędzy koronami zębów filarowych. Stąd nazwa most protetyczny. Takie rozwiązanie jest skuteczne nawet do 3 brakujących zębów obok siebie.
W STOMAPOL wykonujemy następujące typy mostów protetycznych:
- mosty porcelanowe (korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze stali)
- mosty pełnoceramiczne
- mosty akrylowe
- mosty z acetalu
Mosty porcelanowe są zbudowane z dwóch warstw: zewnętrznej, estetycznej oraz wewnętrznej konstrukcyjnej. Właściwości materiału konstrukcyjnego wpływają na efekt estetyczny oraz trwałość całej pracy.
Materiały konstrukcyjne stosowane przy mostach porcelanowych są następujące:
Metal – Jest najtańszym, podstawowym materiałem. Wymaga wywiadu zdrowotnego, ponieważ pacjent może być uczulony na niektóre składniki stopów metalu. Ze względu na kolor, może negatywnie wpływać na estetykę dziąsła wokół korony.
Złoto – Jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Jest bakteriostatyczne, co sprawia, że jest nieprzyjazne dla rozwoju bakterii. Złoto jest materiałem, który pozwala uzyskać większą dokładność wykonania, a tym samym szczelność przylegania do zęba. Wymienione zalety złota mają znaczący wpływ na dłuższą trwałość pracy i zdrowie przyzębia – dziąsła wokół zęba.
Cyrkon – Jest najnowocześniejszym materiałem, w pełni bezpiecznym, niepowodującym żadnych uczuleń. Jego największą zaletą jest biała, przepuszczająca światło konstrukcja, co sprawia, że napalona na nią porcelana odbija światło jak we własnych zębach.
Przebieg leczenia:
Pierwsza wizyta: Na pierwszej wizycie wykonywane jest doszlifowywanie zębów. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu i jest całkowicie bezbolesny. W przypadku, kiedy uszkodzenie naturalnej korony zęba jest na tyle duże, że most protetyczny nie będzie mógł się utrzymać, będzie konieczne wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego.
Następnie stomatolog pobiera wycisk i odsyła go do labolatorium protetycznego. Wizytę kończy wykonanie korony tymczasowej, która zapewnia estetyczny wygląd i funkcjonalność do momentu zacementowania gotowego mostu.
Druga wizyta: Podczas tej wizyty lekarz przymierza wstępnie ukształtowany most i ocenia jego szczelność oraz dopasowanie w zgryzie.
Z kolei pacjent ocenia komfort użytkowania oraz estetykę (kształt i kolor zębów). Na tej wizycie most jest cementowany tymczasowo, tak aby pacjent miał czas oswoić się z nowym uzupełnieniem protetycznym i zgłosić ewentualne uwagi.
Trzecia wizyta: Jeżeli pacjent nie zgłasza żadnych zastrzeżeń po upływie określonego czasu (kilka tygodni), most cementuje się na stałe.
Most po zacementowaniu na stałe
ZALETY MOSTÓW PROTETYCZNYCH
Mosty protetyczne są rodzajem uzupełnień stałych i w stosunku do protez ruchomych mają wiele zalet:
- mosty protetyczne przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny, na ozębną zębów filarowych, przez co są łatwe do zaakceptowania i zapewniają duży komfort użytkowania
- mosty protetyczne są zamocowane na stałe, co również ułatwia ich akceptację oraz poprawia komfort użytkowania
- mosty protetyczne są uzupełnieniami estetycznymi – prawidłowo wykonany most nie wyróżnia się od naturalnych zębów
Mosty wykonuje się, kiedy zęby filarowe występują w odpowiedniej ilości i jakości oraz właściwym położeniu. Z tego względu mosty protetyczne wykonuje się tylko dla odbudowy braków międzyzębowych, bo tylko wtedy są obustronnie dostępne zęby filarowe. W przypadku braków skrzydłowych zębów trzonowych; mosty protetyczne nie mogą być stosowane. W takiej sytuacji trzeba zastosować protezy ruchome lub implanty.
WADY MOSTÓW PROTETYCZNYCH
Do wad mostów protetycznych należy konieczność oszlifowania i okoronowania zębów filarowych. Wadę tę niwelują okoliczności, w których zęby filarowe i tak były przeznaczone do okoronowania ze względu na inne wskazania. Wtedy niejako przy okazji wykorzystuje się zaplanowane korony protetyczne do odbudowy brakującego zęba lub zębów w postaci mostu protetycznego.
Kolejna wada mostów protetycznych jest wspólna dla wszystkich uzupełnień protetycznych z wyjątkiem implantów. Jest to zanikanie wyrostka kostnego pod przęsłem mostu. Wady tej pozbawione są jedynie implanty, które są wprowadzone bezpośrednio w kość. Dzięki temu implanty przenoszą siły żucia bezpośrednio na kość; stymulując ją w naturalny sposób i zabezpieczając przed jej zanikiem.
Wykonujemy wiele typów protez zdejmowanych m.in.
– protezy szkieletowe
– protezy elastyczne
– protezy złożone
– protezy akrylowe
– protezy półmiękkie
– protezy typu overdenture
– protezy z elementami mocującymi (zamki , magnesy, zatrzaski, teleskopy)
Most ceramiczny na cerkonie
Proteza szkieletowa
W naszych gabinetach realizujemy wysokiej jakości protezy szkieletowe. Są to nowoczesne rozwiązanie ruchomego uzupełnienia protetycznego, charakteryzujące się wysokim komfortem użytkowania. Doskonale sprawdzają się u pacjentów posiadających część własnych zębów, ale ze względu na ich rozmieszczenie nie mogą mieć wstawionego mostu protetycznego. Konstrukcja takich protez jest mniejsza w stosunku do klasycznych protez osiadających i co za tym idzie o wiele wygodniejsza.
Proteza szkieletowa składa się z pokrywających bezzębne wyrostki elementów akrylowych lub nylonowych oraz łączących je elementów metalowych. Ponieważ opiera się na zębach i dodatkowo na dziąsłach, zapobiega zanikowi kości, co zwykle obserwuje się w protezach osiadających.
Protezy te stosowane są przy wielu różnych konfiguracjach braków zębowych. Dzięki bardzo wytrzymałemu szkieletowi metalowemu proteza nie zajmuje tak dużej powierzchni podniebienia ani okolicy podjęzykowej, jak tradycyjna akrylowa.
Zalety protez szkieletowych
Po pierwsze warto zaznaczyć, że właściwie wykonana proteza może służyć przez długie lata. Jednak wytrzymałość i solidna konstrukcja to nie jedyne zalety protez szkieletowych. Charakteryzują się także bardzo estetycznym wglądem. Pod tym względem nie różnią się niczym od protez akrylowych. Metalowy szkielet umieszczony jest od wewnętrznej strony zębów i pozostaje niewidoczny z zewnątrz. Zdarza się czasami, że aby zapewnić najlepsze utrzymanie, metalowe klamry mocujące muszą być poprowadzone w strefie estetycznej i wtedy niestety mogą być widoczne. Jednakże istnieje alternatywa w postaci szkieletowych protez acetalowych oraz bezklamrowych. Oprócz wyglądu argumentem przekonującym do niej wielu pacjentów jest duży komfort użytkowania. Wpływa na to fakt, że podczas żucia obciążenie przenoszone jest nie tylko na błonę śluzową jamy ustnej, ale również na pozostałe zęby pacjenta. Ponadto protezy szkieletowe pozwalają na utrzymanie dziąseł w dobrym stanie, nawet u pacjentów cierpiących na choroby przyzębia, na przykład paradontozę.
Przebieg leczenia :
Pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego pobierane są wyciski
Druga wizyta: lekarz stomatolog dokonuje przymiarki metalowego szkieletu protezy szkieletowej
Trzecia wizyta: lekarz sprawdza gotową protezę szkieletową w ustach pacjenta i po ewentualnych korektach oddaje ją pacjentowi
Proteza szkieletowa
Proteza szkieletowa
CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA
Wykonujemy pełen zakres zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej:
– Usuwanie zębów mlecznych i stałych
– Operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych (np. ósemki)
– Resekcje korzeni zębów
– Hemisekcje
– Odsłonięcie zęba zatrzymanego dla celów ortodontycznych
– Plastyka wędzidełka wargi górnej
– Kiretaż otwarty
– Wydłużenie korony klinicznej zęba
– Unieruchomienie lub repozycja zęba
Mikroskop stomatologiczny
Mikroskop stomatologiczny
IMPLANTOLOGIA
Wszczepienie implantu zęba i wskazówki pozabiegowe
Współczesne leczenie implantologiczne należy do najbezpieczniejszych, a także całkowicie kontrolowanych i przewidywalnych metod medycznych, których celem jest uzupełnienie ubytków zębowych. Z ogólnodostępnych danych medycznych wynika, że odsetek powodzenia, a więc przyjęcia implantu zęba wynosi średnio 96-98%. Pozostałe 2-4 % niepowodzeń jest spowodowanych skumulowaniem się różnych czynników ryzyka. Z naszego doświadczenia wynika, że około 75% Pacjentów implantologicznych obarczonych jest, co najmniej jednym czynnikiem ryzyka
Implanty zębowe są tytanowym elementem w kształcie śruby, który wyglądem przypomina korzeń zęba i pełni jego funkcje, w skrócie implant zęba jest protezą korzenia zęba, na którym może zostać zamocowana kompozytowa korona zębowa.
Najczęstsze czynniki ryzyka pacjenta:
- zła higiena jamy ustnej
- palenie tytoniu
- niedostateczna ilość i jakość kości
- alkohol
- brak współpracy z lekarzem
- cukrzyca
- osteoporoza
- niekiedy wiek
- parafunkcje np. bruksizm
Wskazania i przeciwskazania leczenia implantologicznego?
- prowadzenie samochodu niewskazane po zażyciu środków uspokajających przed zabiegiem chirurgicznym
- posiłki i napoje: należy powstrzymać od picia i jedzenia przez dwie godziny po zabiegu; przez 3 dni należy utrzymywać miękką dietę oraz unikać intensywnego płukania jamy ustnej
- po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej należy unikać wysiłku fizycznego przez okres 10 dni
- w miejscu wszczepienia implantu należy unikać intensywnego szczotkowania do momentu zdjęcia szwów, przez pierwsze 3 dni należy unikać intensywnego płukania jamy ustnej higiena jamy ustnej
Korony protetyczne na implantach
Wybielanie i medycyna estetyczna
Zachowanie pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu jest zadaniem niezwykle trudnym. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele czynników, które powodują nieestetyczne przebarwienia na zębach. Zgubny wpływ na kolor uzębienia mogą mieć jagody, wiśnie, ciemne sosy, marchewka, ale również kawa, herbata czy wino. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które palą papierosy. Poza oczywistym negatywnym wpływem tej używki na ogólny stan zdrowia, nie można zapominać, że powoduje ona znaczne pogorszenie estetyki uśmiechu, a także łatwiejsze odkładanie się kamienia nazębnego. Z tych właśnie powodów osoby palące papierosy powinny pamiętać o częstszych wizytach w gabinecie stomatologicznym w celu przeprowadzenia skalingu (higienizacji)jamy ustnej. Okazuje się jednak, iż zmiana koloru zębów jest spowodowana także naturalnym procesem ścierania się szkliwa. Oznacza to, że wygląd uzębienia pogarsza się wraz z biegiem czasu.
Mamy dla Ciebie jednak świetną wiadomość. Niezależnie od tego, jaki czynnik wpłynął na przebarwienia Twoich zębów, można skutecznie odzyskać piękny uśmiech. Wystarczy, że zdecydujesz się na prosty zabieg wybielania. Wbrew obiegowym opiniom jest to proces całkowicie bezpieczny, ale pod warunkiem, że wykonywany jest przez wykwalifikowaną higienistkę lub stomatologa. Dlatego wybielanie w naszej klinice zawsze wykonywane jest przez doświadczony zespół. Jak się okazuje, podnoszone jest również zdrowie uzębienia, a to za sprawą konieczności wykonania pełnego pakietu zabiegów profilaktycznych, które pozwalają wzmocnić zęby i usunąć kamień nazębny. Po wykonaniu wybielania pięknym uśmiechem będziesz mógł cieszyć się nawet przez najbliższe 2 lata!
- Wybielanie nakładkowe – to nowoczesne rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzieje się tak, ponieważ Pacjent ma pełną kontrolę nad tym, jakie uzyska efekty. Jak to możliwe? Po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki wykonywany jest skan uzębienia. W ten sposób możemy uniknąć pobierania tradycyjnego wycisku uzębienia, które u większości osób wywołuje dyskomfort. Wykonany skan przesyłany jest następnie do pracowni protetycznej, gdzie tworzone są specjalne nakładki. Otrzymasz je wraz z preparatem wybielającym w naszej klinice. Twoim zadaniem będzie wypełnianie nakładek specjalnym środkiem i zakładanie ich na noc. Pierwsze efekty zauważysz już po kilku dniach, a cały proces zazwyczaj nie trwa dłużej niż 2 tygodnie. Co ważne, to właśnie od Ciebie zależy, jaki w istocie efekt uzyskasz. Masz pełną kontrolę nad całym procesem wybielania, więc możesz wygląd uzębienia dopasować do Twoich oczekiwań.
- Wybielanie zębów martwych – innymi słowy zębów, które były wcześniej leczone kanałowo. Na początku lekarz wykona dokładną diagnostykę, na podstawie której oceni, czy kanały zostały prawidłowo oczyszczone oraz wypełnione, a także skontroluje ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Następnie do komory zęba umieszczony zostanie specjalny preparat wybielający. Proces ten wykonywany jest pod mikroskopem i z zachowaniem najwyższych środków ostrożności – korzeń zostaje zabezpieczony w taki sposób, aby wykorzystywany środek nie dostał się do kanałów. Pozwala to również uniknąć podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest uzyskanie estetycznego efektu, którym będziesz mógł cieszyć się każdego dnia
- Wybielanie zębów laserem– zabieg wybielania przeprowadzany jest w gabinecie po zastosowaniu czynności zabezpieczającej dziąsła. Preparat nanoszony jest na uzębienie i aktywowany laserem aby zwiększyć efektywność reakcji chemicznej i zmaksymalizować szybkość zabiegu.
MEDYCYNA ESTETYCZNA
W Praktyce STOMAPOL wykonujemy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej twarzy m.in
– laser frakcyjny CO2
– mezoterapia igłowa
– fibryna bogatopłytkowa
– botox (azzalure)
– molekuła Profhilo
Laser diode
Laser diode
Laser frakcyjny stosowany w medycynie estetycznej